Stavební spoření je oblíbené, nabízí vysoký výnos díky státní podpoře

Stavební spoření je pro spotřebitele čím dál zajímavější, zatímco vkladní knížky mají už své nejlepší časy za sebou, spořící účty nemají klientům bank co nabídnout, úroky na nich jsou nízké; stavební spoření je tedy jasnou a jednoduchou volbou. Kromě úroku totiž má silnou devizu – státní podporu. Právě ta láká miliony Čechů ke stavebnímu spoření, vždyť jenom Českomoravská stavební spořitelna má 1,5 milionu klientů. Přesto není lehké se v nabídce zorientovat, my jsme pro vás vytvořili jednoduchý přehled. Aktuálně má smlouvu o stavebních spoření uzavřenou skoro 4 miliony Čechů.

Sdílejte článek
Stavební spoření

Čím je stavební spoření tak populární? Není to tím, že nabízí úrok stejný jako spořicí účty, ale především desetiprocentní státní podporou, i když její maximální roční výše je stanovena na 2000 korun. Z úroku se navíc platí státu daň ve výši 15%.

Jak „stavebko“ funguje

Stavební spoření je zároveň pro spotřebitele výhodné tím, že po naspoření předem určené částky je možné získat úvěr s nižším úrokem a za výhodnějších podmínek, než za jakých jsou úvěry a hypotéky běžně dostupné na trhu. Například, mladá rodina si spoří na stavbu domu, po naspoření určité částky je jim nabídnuta hypotéka tak, že poměr naspořených a půjčených financí je 35 ku 65 (Buřinka).

Poplatky za stavební spoření

Každý občan České republiky si může sjednat více stavebních spoření najednou, státní podporu však bude dostávat pouze na jedno z nich. Se stavebním spořením jsou však spojené i nepříjemné poplatky, například ten nejabsurdnější je ten, že při sjednání smlouvy se zaplatí 1% cílové částky.

Je paradoxní, že poté, co má stavební spořitelna o „zákazníka“ navíc, už vyžaduje poplatek. Mezi další poplatky patří například poplatek za vedení stavebního spoření, za změnu cílové částky, za zaslání výpisu či za vypovězení smlouvy.

Podle údajů, které zveřejňuje Asociace českých stavebních spořitelen, jsou v Česku uzavřeny zhruba čtyři miliony smluv na stavební spoření, cílovou částku mají Češi průměrně stanovenou na 325 tisících.

Úvěr ze stavebního spoření

Konkrétní srovnání stavebního spoření

A nyní k srovnání. U velkých stavebních spořitelen jsme vždy vybrali jeden typ stavebního spoření, některé jsou zaměřené spíše na spoření jiné na následný úvěr a jeho výhodnost.

Hlavním kritériem je roční úroková sazba z vkladu, neméně důležitý je roční poplatek za vedení účtu, nicméně ten je u všech spořitelen podobný a rozdíly v řádu desetikorun jsou v tomto ohledu zanedbatelné.

Ukazatelem je také úrok na úvěru, který bude, může být poskytnut po naspoření cílové částky. Každá spořitelna však nabízí několik typů stavebního spoření a proto se tyto hodnoty mohou lišit, jiný úrok samozřejmě bude na hypotékách. Obecně je docela zajímavým faktem, že většina stavebních spořitelen má v základu relativně nízký úrok, který se zvyšuje po letech přízně nebo tím, že každý rok vložíte určitý podíl cílové částky.

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelnaJedničkou na trhu se stavebním spoření je Liška – Českomoravská stavební spořitelna. Ta upoutá mírně vyšším již garantovaným úrokem, nicméně má nejvyšší roční poplatek za vedení stavebního spoření. Vyšší je rovněž úrok na případném úvěru. Obecně bývá zvykem, že čím vyšší je úrok, tím vyšší jsou poplatky… Ale spoustě klientů to může vyhovovat, protože pokud průměrná cílová částka je přes tři sta tisíc, nehraje to roli.

Stavební spoření Buřinka

Stavební spoření BuřinkaSpoření od Buřinky, jak zní obchodní značka České spořitelny, ani nepotěší ani neurazí, úrok i poplatek za vedení účtu jsou zkrátka průměrné. Je tu jen jeden docela zvláštní fakt. Pokud spoření uzavřete přes internet, přijde vás to na 495 korun.

Modrá pyramida

modrá pyramida stavební spořitelnaTaké u Modré pyramidy to funguje tak, že z původního procenta se úrok zvýší poté, co ročně zaplatíte 6% cílové částky. Tento bonus platí pouze při spoření do půl milionu, většiny spotřebitelů se ale týká (tím, že průměrná cílová částka je „jen“ přes tři sta tisíc). Zajímavostí je, že se platí poplatek za vypovězení smlouvy nebo za změnu cílové částky.

Stavební spoření od Raiffesien

Raiffesien stavební spořitelna má vysoký úrok, ale velmi nepřehledný sazebník poplatků, liší se navíc podle různých tarifů.

Wüstenrot stavební spořitelna

Wüstenrot nabízí nízké úroky na následný úvěr, kdo pravidelně spoří, má úrok navíc vyšší na spoření. Také poplatek za vedení stavebního spoření patří k těm vyšším.

Banka Posuzovaný produkt Úroková sazba z vkladu ročně Roční poplatek za vedení účtu Úrok na případném běžném úvěru Poznámka
Českomoravská stavební spořitelna – Liška Tarif MULTI 1,3% 330 korun 4,3% Při pravidelném spoření je úrok vyšší, po šesti letech se zvýší na 1,6%, po devíti letech na 1,9%.
Stavební spořitelna České spořitelny – Buřinka Stavební spoření 1% 310 korun 3,99% Po šesti letech se zvýší úrok o 0,5%.
Modrá pyramida Moudré spoření 1% 300 korun 3,89% Pokud každý rok vložíte 6% cílové částky, vklad bude úročen 1,5%.
Raiffesien stavební spořitelna Spořicí tarif 1,5% 320 korun I zde na vás v některých tarifech čekají skutečně záludné poplatky.
Wüstenrot Pro spoření 1% 324 korun 2,9% Úrok z vkladu se navýší na 1,5% při dodržení několika podmínek, především roční vklad musí být v rozmezí 6-9% cílové částky.
pujcko-ninjapujcka

Diskuze ke článku

Právě byl přidán první komentář
  1. Lubosek

    Stavební spoření je podle mě v dnešní době už naprostý nesmysl. Když si chci něco ušetřit tak, aby mi to něco vyneslo, tak to investuji do akcií (kdo neví, nechť si o akciích přečte zde http://www.investice.cz/akcie/t99/ ) a podobně. Stejně tak dětem. Sice je to rizikovější, ale nějak tomu věřím víc než bankám a našemu milému státu 🙂

Přidat komentář