Srovnání: Studentské účty jsou čím dál oblíbenější

SROVNÁNÍ: Trendem posledních let jsou studentské účty, dnes již studenti středních škol potřebují posílat peníze nebo platit kartou, banky jim navíc nabízejí lepší podmínky než jejich rodičům. Zde vám nabízíme srovnání, abyste se mohli podívat, jak je to s poplatky a úroky na těchto účtech.

Sdílejte článek
Srovnání: Studentské účty jsou čím dál oblíbenější

Už při pohledu do srovnání vás možná napadne, že rozdíly mezi poplatky na běžných účtech a na studentských účtech jsou velké, studentské účty jsou opravdu výhodné. V zájmu bank je vychovat si generaci klientů, kteří u ní zůstanou i v době studia na vysoké škole a až budou výdělečně činnými.

Dokládá to historka z jednoho gymnázia: „Volal mi můj osobní bankéř,“ omlouval se jeden student ve věku patnáct let svému učiteli, který mu zabavil telefon zvonící ve vyučovací hodině. A nelhal, skutečně mu volal bankéř z nejmenované banky a chtěl se s ním domluvit na schůzce k založení studentského účtu.

Starší generace možná vnímají rozmach studentských účtů negativně, příznivci ale zmiňují, že je potřeba už děti učit hospodařit s penězi a je proto potřeba, aby si mladí lidé zvykli na fungování bank a účtů. Navíc dnešní generace už je vyspělejší a tak ve velké míře používá platby kartou či nákupy přes internet (tedy platí převodem). Je to prostě technologický pokrok…

Banky se snaží své potenciální klienty nalákat různými způsoby. Konkrétně Komerční banka to zkouší reklamou anebo tím, že studentům, kteří si založí účet a jsou vlastníky ISIC karty, poskytne banka bonus – 200 korun na účet.

Studentským účtům navíc předcházejí dětské účty – pro děti už od 10 let, díky nimž se děti naučí s platební kartou, vybírat z bankomatu apod. Banky většinou dětské účty automaticky převádějí ve studentské a ty o deset let později pro běžné. Vzniká tak generace lidí, kteří se už od útlého věku učí hospodařit s financemi (někdy je dokonce finanční gramotnost předmětem ve škole) díky čemuž se sníží riziko zadlužení.

Srovnání bankovních účtů pro studenty

Abyste se v záplavě reklam vyznali, zde je malé srovnání situace.

Československá obchodní banka

V poslední době na oblibě získává studentský účet od Československé obchodní banky, je totiž téměř bez poplatků, až na poplatek za výběr z bankomatu.

Studentský účet u České spořitelny

Česká spořitelna - pobočkaČeská spořitelna je na tom o poznání hůře, abyste mohli posílat platby na jiné účty z internetového bankovnictví, musíte každý měsíc zaplatit 29 korun. Zajímavostí je možnost zřízení podúčtu Peníze stranou, ze kterého nelze vybírat platební kartou a nemůžou z něj odcházet trvalé příkazy.

Je tak zaručena určitá rezerva na účtu. Touto funkcí se Česká spořitelna přibližuje novým moderním bankám, jako je například Airbank. V českém sitcomu „Comeback“ tvůrci parodují a ironizují chování bank, v ději je zmíněno, že v bance chtějí „poplatek za osvobození od poplatku“. Něco takového ale skutečně existuje, v České spořitelně můžete zaplatit poplatek, díky kterému budete osvobozeni od poplatků za výběry v zahraničí v bankomatech ERSTE a zároveň vás díky tomu bude výběr v jiném bankomatu v zahraničí stát třicet korun.

Studentský účet Komerční banky

V Komerční bance se platí 9 korun dokonce za výběr z vlastního bankomatu, nicméně tento poplatek se nebude počítat za jednu platbu kartou ve stejném měsíci. Také v Komerční bance nicméně musíte, abyste mohli posílat peníze na jiné účty, zaplatit paušálně určitou částku.

Zajímavostí je, že v sazebníku poplatků Komerční banky je inzerováno, že poplatek má určitou hodnotu a pod tím je poznámka, že na studentském kontu platí, že každý měsíc bude každému mladému klientovi vrácena část tohoto poplatku.

Tímto se banka stává pro své klienty nečitelná a zmatená, což jí může marketingově uškodit. Podobně jako fakt, že banka nabízí i nějaké finanční bonusy, ale pouze velmi aktivním uživatelům účtů, takže reálně je problém na ně dosáhnout. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají…

Studentský účet u Raiffeisenbank

Zajímavou strategii zvolila Raiffeisenbank na svém eKontě STUDENT, kde je poplatek za vedení účtu 49 korun a žádný další. Poté už máte neomezené množství plateb, neomezené množství výběrů ve vlastním i v cizím bankomatu, dokonce i v zahraničí. Je to ale vlastně takový další „poplatek za osvobození od poplatků“…

Další studentské účty

GE Money Bank pobočkaV Poštovní spořitelně – Eře jsou první dva výběry z bankomatu zdarma, další stojí pět korun. Běžná platba vás přijde na dvě koruny. V GE Money Bank odchozí platba stojí 6 korun.

Při výběru studentského účtu je třeba si dát pozor na další poplatky – zejména na poplatek za platební kartu, který je pravidelný a mnohdy vysoký.

Nejvýhodnější studentský účet

Je modelová situace: student má účet se zůstatkem 2000 korun. V měsíci bude mít 2 výběry z „vlastního bankomatu, dvě odchozí a dvě příchozí platby na účtu. Nejlépe dopadla Era, ČSOB a Ge Money Bank.

Banka Roční úrok Poplatek za vedení účtu Poplatek za výběr z bankomatuvlastní bankomat – cizí bankomat Poplatek za příchozí platbu Poplatek za odchozí platbu zadanou v internetovém bankovnictví Poznámka
ČSOB 0,01% zdarma 6 korun – 35 korun zdarma zdarma
Česká spořitelna 0,01% zdarma 2 výběry z bankomatů ČS zdarma, všechny další za 29 korun celkem zdarma 29 korun měsíčně Česká spořitelna nabízí zaplacení 29 korun měsíčně a poté jsou zdarma všechny odchozí platby zadané v elektronickém bankovnictví. Možnost zaplatit si jen jednu platbu sazebník poplatků ČS neuvádí.
Komerční banka není zdarma 9 korun – 39 korun zdarma 19 korun měsíčně Komerční banka rovněž nabízí možnost zaplatit si určitou částku na měsíc a poté mít zdarma odchozí platby.Za každou platbu kartou u obchodníka je smazán jeden poplatek za výběr z bankomatu KB.
Era – Poštovní spořitelna 0,01% zdarma 5 korun (zdarma 1. a 2. výběr) – 30 korun zdarma 2 koruny Zde se nejedná o studentský účet podle názvu, nýbrž o běžný účet s upravenými podmínkami pro klienty ve věku 10 až 25 let.
Ge Money Bank 0,01% zdarma zdarma – 40 korun zdarma 6 korun
Sberbank 0,01% zdarma 5 korun – 37 korun zdarma 5 korun FÉR konto START se obecně zřizuje spíše starším osmnácti let, ale i zde je možné za účasti zákonného zástupce účet zřídit.
Raiffeisenbank 0,01 % 49 korun zdarma zdarma zdarma
pujcko-ninjapujcka

Diskuze ke článku

0 komentářů na téma “Srovnání: Studentské účty jsou čím dál oblíbenější

Přidat komentář