Půjčky pro studenty

Po termínem studentské půjčky se můžeme setkat s různými typy úvěrových produktů. Především u bankovních poskytovatelů se často jedná o speciální druh půjčky, která je určená výhradně studentům, jenž musí doložit svoje studium. Tento typ půjčky nejčastěji využívají studenti vysokých škol. Často jsou ale jako půjčky pro studenty inzerovány i běžné druhy půjček, které si může vzít téměř každý – to, že je u nich zdůrazněno, že jsou pro studenty, souvisí především s tím, že se jedná o menší a krátkodobé úvěry, u nichž nebývá nutné prokazovat příjmy nebo jiné dokumenty.

Sdílejte článek

Nabídka půjček na českém finančním trhu je už dnes poměrně široká a každý student starší 18 let si tak může vybrat takovou půjčku, která bude nejlépe vyhovovat jeho potřebám.

Kdo u nás poskytuje půjčky pro studenty?

Jak už jsme si řekli výše, půjčky studentům poskytují jak bankovní, tak i nebankovní společnosti. Některé banky pak mají i speciální studentská konta – v tomto směru má zajímavou nabídku např. Komerční banka, jiné zase poskytují studentům základní služby zdarma (např. Česká spořitelna). Z nebankovních společností můžeme jmenovat např. Japonskou půjčku, CreditOn, Zaplo.cz a mnoho dalších.

Velký rozdíl mezi bankovními a nebankovními studentskými půjčkami je zejména v celkové výši úvěru, ale i v úrokové sazbě a poplatcích za poskytnutí půjčky. Zatímco u banky mohou studenti dostat i vysoké půjčky v řádu statisíců korun, u nebankovních společností se zpravidla jedná pouze o menší úvěry, obvykle v řádu max. několika tisíc Kč. Oba typy půjček mají svoje výhody i nevýhody a určitě se tak vyplatí si předem zjistit dostatek informací a teprve poté se rozhodnout pro konkrétního poskytovatele.

Co je třeba mít pro získání studentské půjčky?

Jedním z velkých rozdílů mezi bankovními a nebankovními půjčkami pro studenty jsou požadované doklady a dokumenty. Zatímco u běžné banky musejí studenti předložit osobní doklady, potvrzení o studiu, případně jiné dokumenty, u nebankovních společností to obvykle nutné není. U krátkodobých, tzv. sms půjček, pak většinou ani není třeba nikam chodit – studenti si mohou celou půjčku sjednat online přes internet a nemusejí podepisovat žádné úvěrové smlouvy. Přesné požadavky má ale každá úvěrová společnost trochu jiné, proto je dobré si je předem ověřit.

Jak si vybrat vhodnou půjčku pro studenty?

I když se u studentských půjček často jedná pouze o malé částky, rozhodně se vyplatí si předem porovnat více nabídek a teprve pak se pro některou z nich rozhodnout. Je zbytečné platit více, než je nutné – např. pokud student potřebuje jen malou mikropůjčku, může si vybrat hned z několika poskytovatelů, kteří nabízejí první úvěr zcela zdarma. Zatímco u většiny společností se žadatel nevyhne poplatkům nebo úrokům, u některých nemusí napoprvé platit ani korunu navíc.

Kromě výše poplatků a úrokové sazby je dobré si na internetu najít i různé recenze, zkušenosti klientů a další informace, které pomohou s výběrem a sníží riziko, že by se mohlo jednat o podvod.

Pro koho naopak studentské půjčky určené nejsou?

U bankovních půjček pro studenty se dá obecně říct, že jsou obvykle určené pouze pro studenty denního studia (např. vysokých, vyšších odborných nebo středních škol) a nemohou je tak získat lidé, kteří sice mají nízký věk, ale už nestudují na žádné škole. U nebankovních půjček většinou žádná potvrzení nejsou vyžadována a tak i půjčky, jež jsou inzerované jako studentské, si ve většině případů může vzít prakticky kdokoliv. Stejně jako u všech ostatních typů půjček, tak i zde platí, že studentské úvěry nejsou vhodné pro ty, kteří vědí, že je nebudou schopni splácet, nebo počítají s tím, že by mohli mít problémy se splácením. 

pujcko-ninjapujcka

Diskuze ke článku

0 komentářů na téma “Půjčky pro studenty

Přidat komentář