O vkladní knížky už není zájem, mají malé úroky

Zejména starší generace si potrpí na vkladní knížky, jde o nejstarší formu spoření u nás. Fungují tak, že spořitel vloží v bance nějakou finanční částku, bankovní referenti to zapíší do knížky. Zároveň jsou vklady úročeny úrokem, který ale není v porovnání například se spořícími účty vysoký. Vkladní knížka se obvykle pořizuje dětem na pravidelné spoření. Podívejte se, jak na tom jednotlivé vkladní knížky u různých bank stojí…

Sdílejte článek
Spoření a vkladní knížky - srovnání.

O v kladní knížky klesá zájem

Zatímco dříve byly vkladní knížky jedním z hlavních produktů bank, dnes tomu tak není. Nabízí je jen několik bank, například GE Money Bank je před nějakou dobou přestala nabízet a Česká spořitelna je už fakticky také nenabízí: v nabídce má jen tu dětskou či výherní. Nebyl v minulosti zájem ze strany spotřebitelů? Možná.

Výherní vkladní knížka

Výherní vkladní knížka není úročena, ale je v ní možnost vyhrát: deset knížek z tisíce vyhraje v losování, které se koná dvakrát ročně: výhra většinou počítá ve znásobení nastřádaných peněz. Smysl těchto vkladních knížek je diskutabilní, jedná se vlastně o loterii provozovanou bankami, nicméně pokud v nich nelze prohrát, zdá se to býti v pořádku, navíc pokud vám zrovna leží po ruce několik tisíc, které budete za několik měsíců potřebovat, je toto dobrá možnost uložení.

Výhoda vkladních knížek – jsou bez poplatku

Vkladní knížky se také projevují tím, že na nich většinou za nic neplatíte: není zde poplatek za vedení, ani za vklad či za výběr. Dokonce na ni můžete bezhotovostně poslat peníze. Jediná situace kdy poplatek platit budete je, pokud vkladní knížku ztratíte a bude se muset konat tzv. umořovací řízení. Zde bude poplatek ve výši stokorun.

A s tímto souvisí možnost použití vkladních knížek: je to vlastně jednoduchý běžný účet. Výplatu si sem můžete normálně nechat poslat, vybíráte zdarma na pobočce, neplatíte za vedení vkladní knížky, kdykoliv můžete zdarma zase vložit a ještě se vám zbylé peníze můžou úročit.

Jedinou nevýhodou je, že nemáte platební kartu, což vás znevýhodňuje při platbě v obchodech a nemůžete z bankomatu vybírat non-stop, ale zároveň nemusíte platit zbytečně vysoký poplatek za provoz platební karty. Toto je, zdá se při pohledu na úroky vkladních knížek, jejich jediné logické a smysluplné využití…

Srovnání vkladních knížek

Abyste se v záplavě reklam vyznali, zde je malé srovnání situace.

Vkladní knížka Poštovní spořitelny

Roční úrok v Poštovní spořitelně je nízký, setina procenta je velmi málo, podobně jako s výpovědní lhůtou 0,1%. Velmi se tato čísla liší od úroku od dětské vkladní knížky, ale především od spořicího účtu. Výhodou této vkladní knížky je nízký minimální vklad 50 korun a také to, že si ji můžete založit na každé poště. Podrobnou tabulku výše úroků na vkladní knížce Poštovní spořitelny podle výše zůstatky a délky výpovědní lhůty naleznete zde.

Vkladní knížka Waldviertler Sparkasse

Ve Waldviertler Sparkasse je vyšší úrok pokud máte výpovědní lhůtu 3 měsíce. Ale také je zde vyšší minimální vklad, nicméně je to stále přijatelné.

Vkladní knížka od Raiffeisenbank

Ani Raiffeisenbank nezaujala svým úrokem. Společně tak banky dokazují, že vkladní knížky jsou přežitek.

Dětská vkladní knížka České spořitelny

Byť se jedná o dětskou vkladní knížku, která je zde zařazena jen proto, že jinou Česká spořitelna nenabízí, působí to velmi dobře, úrok 2% je pěkný a nenabízí ho žádná banka ani na spořící účet. Pokud banky nezvýší úroky na vkladních knížkách po vzoru těch dětských knížek, jsou odsouzeny k záhubě.

Poznámka: v tabulce u České spořitelny je řeč o dětské vkladní knížce!

Banka Roční úrok bez výpovědní lhůty Roční úrok s výpovědní lhůtou 3 měsíce Minimální vklad/minimální zůstatek Poznámka
Era – Poštovní spořitelna 0,01% 0,1% 50 korun/50 korun Era navíc nabízí také tzv. Dětskou vkladní knížku s výhodnějšími podmínkami, ale jen pro děti.
Waldviertler Sparkasse Bank AG 0,1% 0,15% 100 korun/100 korun
Raiffeisenbank im Stiftland eG nenabízejí 0,1% 1000 korun/0 korun
Česká spořitelna 2% 1000 korun/neuveden Řeč je o dětské vkladní knížce pouze pro děti! Dále Česká spořitelna nabízí jen výherní, ale ta není úročena.

Tento úrok je pouze do zůstatku 250 000 korun, poté se sníží na 0,01%.

A kdo je vítěz srovnání vkladních knížek?

Je modelová situace: pan Josef má vkladní knížku se zůstatkem 10 000 korun. Vyhovuje mu vkladní knížka s výpovědní lhůtou tři měsíce. Nejvýhodnější pro něj bude vkladní knížka v Waldviertler Sparkasse Bank AG. Samozřejmě je nejlepší mít v rodině dítě a spořit si společně s ním na Dětské vkladní knížce.

pujcko-ninjapujcka

Diskuze ke článku

0 komentářů na téma “O vkladní knížky už není zájem, mají malé úroky

Přidat komentář