Jak vybrat bankovní účet

V dnešní době je téměř nemyslitelné, aby dospělý, samostatný člověk nedisponoval bankovním účtem. Někteří lidé dokonce mají účty dva nebo více, podnikatelé mají vlastní typy účtů a speciální účty je možné založit také dětem již od narození. Jak ale vybrat ten správný, jehož podmínky budou vyhovovat právě vám?

Sdílejte článek
Jak vybrat výhodný bankovní účet?

Cena

Cena bankovního účtu se může výrazně lišit mezi jednotlivými bankovními ústavy. V jedné bance za účet nezaplatíte nic, kdežto v jiné se vaše měsíční náklady mohou pohybovat ve stokorunách. Kde se bere ten rozdíl? Záleží na výběru banky – malé, takzvaně nízko nákladové banky si mohou dovolit založit vám účet bez poplatku, ovšem často je jeho využívání omezeno menším množstvím služeb nebo například nutností jezdit k bankomatu pro peníze přes celé město. Velké banky na trhu tyto problémy neřeší – účty se zde pohybují v ceně od několika desítek korun, zato povětšinou obsahují celistvý balíček bankovních služeb, které běžně využijete a k tomu mají bankomaty na každém rohu.

Základní služby

Vždy se při zakládání účtu zajímejte mimo cenu právě i o to, jaké služby za tuto cenu dostanete. V základních službách by vám určitě neměly chybět platby na účtu v rámci České republiky, a to jak příchozí, tak odchozí. Další důležitou položkou jsou výběry z bankomatu – pokud ovšem služba neomezených výběrů stojí 40,- Kč, a vy jste ten, kdo si vybere z bankomatu jedinkrát za měsíc, je zbytečné si takovou službu platit. Také většinu z nás bude zajímat služba Inkaso a SIPO. Některé banky dokonce zpoplatňují samotné vedení platební karty.

Doplňkové služby

Rychlé půjčky lze rozdělit do několika kategorií...Do sekce těchto služeb zařaďme služby, za které si skoro u každé banky připlatíte, ovšem je dobré vědět, že vůbec máte možnost jich využít. Patří mezi ně například zlevněné platby do zahraničí nebo výběry z bankomatu v zahraničí, což ocení především cestovatelé. Dále je třeba zmínit pojištění debetní nebo kreditní karty, nebo kreditní kartu jako takovou. Velká část klientů také ocení možnost dokoupení služby kontokorent, což je úvěrová služba, umožňující se na svém účtu dostávat do mínusových položek, tudíž si pravidelně od banky vypůjčovat peníze a pak je opět vracet. Tato služba bývá zřídka zařazena i v balíčku základních služeb.

Speciální typy účtů

Tyto typy účtů bývají zpravidla nabízeny pro děti a to ve většině případů ve věku 0 – 26 let, kdy je účet veden zdarma, ovšem jsou na něm omezená dispoziční práva (banka předchází možnosti, aby patnáctiletý teenager svou platební kartu zneužil, apod.). Banky se v těchto případech snaží „vychovat“ své budoucí klienty a to tak, že jejich účet roste s nimi a postupem času se na něm upravují podmínky podle potřeb a požadavků klienta. Další zvýhodněné typy účtů mohou banky nabízet důchodcům – jak ve starobním, tak v invalidním důchodu, nebo fyzicky postiženým osobám.

Spokojený klient u své banky zůstane klidně celý život a většina bankovních ústavů si to uvědomuje a také se podle toho řídí, tudíž je možné se v případě nespokojenosti na straně klienta pokusit domluvit na individuálních podmínkách vedení účtu. Jelikož je ale bankovních ústavů dnes již na trhu opravdu mnoho, je nejvhodnějším řešením se před založením účtu informovat u co nejvíce z nich a podle toho si svůj bankovní účet vybrat tak, aby vám co nejlépe vyhovoval.

pujcko-ninjapujcka

Diskuze ke článku

0 komentářů na téma “Jak vybrat bankovní účet

Přidat komentář